چگونگی ثبت اختراع در ایران

چگونگی ثبت اختراع در ایران

مراحل ثبت اختراع

چگونگی ثبت اختراع در ایران:

چگونگی ثبت اختراع در ایران، شامل اقداماتی در دو حوزه حقوقی و فنی میباشد. لذا تکمیل مدارک ثبت اختراع باید با در نظر گرفتن این دو اصل انجام گیرد.

بدلیل پیچیدگی چگونگی ثبت اختراع در ایران، کارشناسان ثَـــبـــتـِـــنــــتـــــــ  اقدام به نوشتن مقاله با عنوان “چه مراحلی را باید برای ثبت اختراع طی کنیم” نموده اند.

شما مخترعین عزیز میتوانید در این مقاله با چگونگی ثبت اختراع در ایران که در چهار گام اصلی و یک گام تکمیلی انجام میگیرد، آشنا شوید. این مقاله را به تمامی مخترعین تقدیم مینماییم.

# قدم اول : تکمیل مدارک ثبت اختراع

–  برای شروع مراحل ثبت اختراع، اولین قدم تكميل فرم اظهارنامه اختراع (شامل نام و نام خانوادگی مخترعين، مالیکن، آدرس) و ادعانامه اختراع میباشد.
– تکمیل توصیف اختراع، مدارک و نقشه های فنی و خلاصه اختراع.
– كپي شناسنامه و كارت ملي (ارایه وکالتنامه در صورت اینکه متقاضی خود شخص مخترع نباشد).

# قدم دوم: تسلیم اظهارنامه الکترونیکی به سایت اداره مالکیت صنعتی.

– پرداخت هزينه قانوني درخواست ثبت اختراع.

– پس از تسلیم اظهارنامه الکترونیکی ثبت اختراع، کارشناسان اداره مالکیت صنعتی اقدام به بررسی ساختار مدارک ارایه شده مینمایند. در صورتی که مطابق با قوانین ثبت اختراع باشد، مدارک تکمیل شده ثبت اختراع را جهت دریافت تاییدیه علمی به یکی از مراکز داوری اختراع ارسال میکنند.
-ارسال داوری اختراع به مراکز داوری ثبت اختراع یا از طریق اینترنت و یا از طریق حضور مخترع در مرکز داوری اختراع انجام میگیرد.

# قدم سوم: انتشار آگهی ثبت اختراع در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران.

– بعد از داوری اختراع و اخد تاییدیه علمی از داوران اختراع، اداره مالیکت صنعتی طی نامه ای، مخترع را جهت انتشار آگهی ثبت اختراع به روزنامه رسمی معرفی خواهد کرد.
– حضور در محل روزنامه رسمي جمهوري اسلامي ايران (روبروی پارک شهر تهران) و پرداخت هزینه چاپ به منظور انتشار آگهای ثبت اختراع (معمولا حدوده یک هفته طول میکشد).

# قدم چهارم: مراجعه دوباره به اداره مالکیت صنعتی و دریافت گواهی ثبت اختراع.

– واریز هزینه های ماکلیت اختراع به صورت سالانه (این مبلغ در آغاز هر سال پرداخت میشود.).
– دریافت گواهینامه ثبت اختراع از اداره مالیکت صنعتی.

# قدم نهایی (اختیاری): حضور در جشنواره های اختراعات بنياد ملي نخبگان.

– بعد از دریافت گواهینامه ثبت اختراع، مخترعین میتوانند در جشنواره های منطقه ای اختراعات بنیاد ملی نخبگان شرکت نمایند.  در صورت کسب شرایط (کسب یکی از سه سطوح نخبگی)، مخترع به عنوان نخبه شناخته می شود. و میتوانند  از امکانات و تسهیل های بنياد ملی نخبگان از جمله سرباز نخبه، اعطاي وام بلاعوض پژوهشي بنياد (بر اساس سطح نخبگی) برخوردار شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به آیین نامه اختراعات بنیاد ملی نخبگان از سایت bmn.ir مراجعه فرمایید.

شرکت آیین کیفیت با برند ثَـــبـــتـِـــنــــــ ، در حوزه مشاوره ثبت اختراع و مالکیت معنوی فعالیت می نماید. مشاورینثَـــبـــتـِـــنــــــ در طی سالهای فعالیت خود، خدمات ارزشمندی به جامعه مخترعین و نخبگان علمی کشور تقدیم نموده اند.

جهت مشاوره با کارشناسان ثَـــبـــتــِـــنـــــتـــــ تماس بگیرید.